Tidsplan_old

Tidsplan for Fynske Bank Multisport World Championships Festival:

Bemærk at nedestående skema er med forbehold for ændringer og kan rettes uden varsel. (Sidst rettet: 09. maj 2018).

Har du nogle spørgsmål, er du velkommen til at kontakte os på info@fyn2018.com.

Wednesday, July 4th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Standard Duathlon AG/Open Race 12:00 16:00 Registration/package pick up King's Garden, Odense

 

Thursday, July 5th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Training   07:30 10:30 Swim practice Open Air Pool (Friluftsbadet), Odense
Training   08:00 11:00 Track and field University, Odense
Duathlon Elite/U23/Junior 09:00 9:30 Bike course familiarization Odense
Duathlon Elite/U23/Junior 10:00 11:00 Briefing Odense Katedralskole, Odense
Expo   11:00 19:00 EXPO open King's Garden, Odense, Odense
Duathlon AG/Open/Para 12:00 13:00 Team managers briefing Odense Katedralskole, Odense
Standard Duathlon AG/Open Race 12:00 15:30 Registration/package pick-up King's Garden, Odense
Standard Duathlon AG/Open Race 12:30 15:30 Bike check-in Thomas B. Thriges Gade Parking Basement, Odense
Standard Duathlon AG/Open Race 14:00 15:00 Video briefing and Q&A Odense Katedralskole, Odense
Training   15:00 18:00 Track and field University, Odense
Parallel events   16:45 17:30 Parade of Nations – Staging Flakhaven (outside in front of City Hall), Odense
Parallel Events   17:30 18:30 Parade of Nations Flakhaven (outside in front of City Hall), Odense
Parallel events   18:30 19:00 Official Opening King's Garden, Odense
Parallel events   19:00 22:00 Pasta Party Storms Pakhus, Odense
Parallel events   19:00 22:00 Thursday Concert King's Garden, Odense

 

Friday, July 6th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Standard Duathlon AG/Open Race 7:45 9:15 Transition check-in - NO BIKE CHECK IN Thomas B. Thriges Gade Parking Basement, Odense
Standard Duathlon Age Group 9:15   AG Athlete Waves Start Odense

Training

  7:30 10:30 Swim practice Open Air Pool (Friluftsbadet), Odense
Standard Duathlon Open Race 9:54   Open Race Start Odense
Training   08:00 11:00 Track and field University, Odense
Expo   11:00 21:00 EXPO Open King's Garden, Odense
Sprint Duathlon AG/Open/Para 12:00 16:00 Sprint Duathlon
Registration/Package pick-up
Odense
Standard Duathlon AG/Open Race 13:45   Bike cut-off  
Duathlon Junior 14:30 15:30 Junior Men/Women Athletes' Lounge check-in Odense
Standard Duathlon AG/Open race 14:45   Run cut-off  
Duathlon Junior 15:00 15:45 Junior Men/Women's transition zone check-in Thomas B. Thriges Gade Parking Basement, Odense
Training   15:00 18:00 Track and field University, Odense
Duathlon Junior 16:00   Junior Men Start King's Garden, Odense
Duathlon Junior 16:02   Junior Women Start King's Garden ,Odense
Standard Duathlon Elite/U23 16:45 17:15 Men's Athletes' Lounge check-in Odense
Standard Duathlon Elite/U23 17:00 18:00 Women's Athletes' Lounge check-in Odense
Duathlon Junior 17:10 17:25 Junior Women Medal Ceremonies King's Garden, Odense
Standard Duathlon Elite/U23 17:15 18:00 Men's transition zone check-in Thomas B. Thriges Gade Parking Basement, Odense
Duathlon Junior 17:25 17:40 Junior Men Medal Ceremonies King's Garden, Odense
Standard
Duathlon
Elite/U23 17:30 18:15 Women's transition zone check-in Thomas B. Thriges Gade Parking Basement, Odense
Standard Duathlon Elite/U23 18:10   Elite/U23 Men's Start King's Garden, Odense
Standard Duathlon Elite/U23 18:30   Elite/U23 Women's Start King's Garden, Odense
Standard Duathlon Elite/U23 20:45 21:00 Elite/U23 Women's medal ceremonies King's Garden, Odense
Standard Duathlon Elite/U23 21:00 21:15 Elite/U23 Men's medal ceremonies King's Garden, Odense
Standard Duathlon AG/Open Race 21:15 22:00 AG Medal Ceremonies King's Garden, Odense

 

Saturday, July 7th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Training   07:30 10:30 Swim practice Open Air Pool (Friluftsbadet), Odense
Training   08:00 11:00 Swim practice Centrumpladsen (Indoor pool), Svendborg
Training   08:00 11:00 Track and field University, Odense
Duathlon Mixed Relay 11:00 12:00 Briefing Odense Katedralskole, Odense
Expo   11:00 17:00 EXPO Open King's Garden, Odense
Sprint Duathlon AG/Open Race/Para 12:00 16:00 Sprint Duathlon Registration/package pick-up King's Garden, Odense
Sprint Duathlon AG/Open Race/Para 12:30 15:30 Sprint Duathlon Bike check-in Thomas B. Thriges Gade Parking Basement, Odense
Sprint Duathlon AG/Open Race/Para 14:00 15:00 Video briefing and Q&A Odense Katedralskole, Odense
Training   15:00 18:00 Track and field University, Odense

 

Sunday, July 8th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Sprint Duathlon AG/Open Race/Para 06.30 08.00 Transition zone check-in – NO BIKE CHECK IN Thomas B. Thriges Gade Parking Basement, Odense
Training   07:30 10:30 Swim practice Open Air Pool (Friluftsbadet), Odense
Training   08:00 11:00 Swim practice Centrumpladsen (Indoor pool), Svendborg
Training   08:00 11:00 Track and field University, Odense
Sprint Duathlon AG/Open/Para 8:00   AG/Open/Para Waves Start King's Garden, Odense
Duathlon Para 8:52   Para Athletes Start King's Garden, Odense
Sprint Duathlon Open Race 9:00   Open Race Athletes Start King's Garden, Odense
Duathlon Mixed Relay 10:00 11:00 Mixed Relay Athelete's Lounge check-in  
Duathlon Mixed Relay 10:30 11:15 Mixed Relay Transition zone check-in Thomas B. Thriges Gade Parking Basement, Odense
Sprint Duathlon AG/Open race/Para 10:50   Bike cut-off  
Sprint Duathlon AG/Open race/Para 11:15   Run cut-off  
Expo   11:00 17:00 Expo Open King's Garden, Odense
Duathlon Mixed Relay 11:30   Mixed Relay Start King's Garden, Odense
Cross Triathlon AG/Open Race 12:00 16:00 Cross Triathlon Registration/package pick-up King's Garden, Odense
Duathlon Mixed Relay 13:15   Mixed Relay Duathlon Medal Ceremony King's Garden, Odense
Training   15:00 18:00 Track and field University, Odense
Duathlon AG/Open/Para 18:00 18:45 AG/Open/Para Medal Ceremonies King's Garden, Odense

 

Monday, July 9th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Training   07:30 10:30 Swim practice Open Air Pool (Friluftsbadet), Odense
Training   08:00 11:00 Swim practice (Only Cross Elite) Centrumpladsen (Indoor pool), Svendborg
Training Elite/U23/Junior 08:00 11:00 Track and field University, Odense
Cross Triathlon AG/Open/Para 08:00 12:00 Cross Triathlon Registration/package pick-up King's Garden, Odense
Cross Triathlon   11:00 12:15 Cross Triathlon athletes shuttle to Svendborg Odense --> Svendborg
Cross Triathlon AG/Open/Para 12:30 15:30 Bike/Gear Check-in Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon Elite/U23/Junior 13:00 14:00 Swim Course Familiarization Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon AG/Open/Para 14:00 15:00 Team Managers Briefing Kvægtorvet, Svendborg
Cross Triathlon AG/Open/Para 14:30 16:00 Swim course Familiarization Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon AG/Open/Para 15:00 16:00 Video briefing/Q&A Kvægtorvet, Svendborg
Training   15:00 18:00 Track and field University, Odense
Cross Triathlon Elite/U23/Junior 16:00 17:00 Elite/U23/Junior Athletes Briefing Kvægtorvet, Svendborg
Cross Triathlon AG/Open/Para 17:00 17:45 Athletes' shuttle to Odense Svendborg --> Odense
Cross Triathlon Elite/U23/Junior 17:15 18:15 Athlete's shuttle to Odense Svendborg --> Odense

 

Tuesday, July 10th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Cross Triathlon Elite/U23/Junior 06.15 7:30 Elite/U23/Junior Cross Triathlon athletes shuttle to Svendborg Odense
Training   07:30 10:30 Swim practice Open Air Pool (Friluftsbadet), Odense
Cross Triathlon AG/Open/Para 07:30 8:30 Cross Triathlon athletes shuttle to Svendborg Odense --> Svendborg
Cross Triathlon Junior 07:30 08:15 Junior Athletes' Lounge Check-in Svendborg
Training   08:00 11:00 Track and field University, Odense
Cross Triathlon Junior 08:00 08:45 Transition Zone Check-in Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon Elite/U23 08:15 09:00 Elite + U23 Athletes' Lounge Check-in Svendborg
Cross Triathlon Elite/U23 08:30 09:15 Transition Zone Check-in  Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon Junior 09:00   Junior Men Start Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon AG/Open/Para 09:00 10:30 Transition Zone Check-in – NO BIKE CHECK-IN Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon Junior 09:05   Junior Women Start Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon Elite/U23 09:25   Elite/U23 Men Start Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon Elite/U23 09:30   Elite/U23 Women Start Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon Para 09:40   Para Athlete's Waves Start Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon AG 10:30   AG Athletes Waves Start Jessens Mole, Svendborg 
Cross Triathlon Open Race 11:00   Open Race Start Jessens Mole, Svendborg
Aquathlon AG/Para 12:00 16:00 Aquathlon Registration/package pick-up King's Garden
Cross Triathlon Junior 11:45   Junior Women Medal Ceremonies Jessen's Mole, Svendborg
Cross Triathlon Junior 12:00   Junior Men Medal Ceremonies Jessen's Mole, Svendborg
Cross Triathlon U23 12:15   U23 Women Medal Ceremonies Jessen's Mole, Svendborg
Cross Triathlon U23 12:30   U23 Men Medal Ceremonies Jessen's Mole, Svendborg
Cross Triathlon Elite 12:45   Elite Women Medal Ceremonies Jessen's Mole, Svendborg
Cross Triathlon Elite 13:00   Elite Men Medal Ceremonies Jessens Mole, Svendborg
Cross Triathlon AG/Open race 14:30   AG/Open Race Bike cut-off  
Training   15:00 18:00 Track and field University, Odense
Cross Triathlon AG/Open Race 16:00   AG/Open Race Run cut-off  
Cross Triathlon   16:00 17:00 Cross Triathlon Athletes shuttle to Odense Svendborg --> Odense
Cross Triathlon   18:30 18:45 Para Medal Ceremonies Storms Pakhus, Odense
Cross Triathlon   18:45 19:30 AG Medal Ceremonies Storms Pakhus, Odense

 

Wednesday, July 11th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Training   07:30 10:30 Swim Practice Open Air Pool (Friluftsbadet), Odense
Training   08:00 11:00 Track and field University, Odense
Aquathlon AG/Open Race 08:00 12:00 Aquathlon Registration/package pick up King's Garden, Odense
Parallel events   10:00 13:00 Train Smarter Multispotlab (Workshops and seminars) Odense Katedralskole, Odense
Aquathlon   10:45 12:00 Aquathlon Athletes shuttle to Middelfart Odense --> Middelfart
Aquathlon AG/Para/Open Race 13:00 14:30 AG/Para/Open Swim Course familiarization Middelfart Marina
Aquathlon AG/Para/Open Race 14:00 15:00 Team Managers Briefing Middelfart Gymnasium, Østre Hougvej 97, 5500 Middelfart
Aquathlon Elite/U23/Junior 14:45 15:45 Elite/U23/Junior Swim Course familiarization Middelfart Marina
Training   15:00 18:00 Track and field University, Odense
Aquathlon AG/Open Race/Para 15:00 16:00  Video briefing and Q&A Middelfart Gymnasium, Østre Hougvej 97, 5500 Middelfart
Aquathlon Elite/U23/Junior 16:00 17:00 Elite/U23/Junior Briefing Middelfart Gymnasium, Østre Hougvej 97, 5500 Middelfart
Parallel events   16:00 16:45 #HighFive-Fun Run Middelfart Marina
Aquathlon AG/Open/Para 16:00 17:30 Aquathlon Athletes shuttle to Odense Middelfart --> Odense
Aqauthlon Elite/Open/Para 17:00 18:00 Aquathlon Elite/U23/Junior Athletes shuttle to Odense  
Parallel events   17:30 18:00 Parade of Nations Staging King´s Garden, Odense
Parallel events   18:00 18:15 Welcoming Ceremony King's Garden, Odense
Parallel events   18:15 19:00 Parade of Nations 2 King's Garden, Odense
Parallel Events   19:00 22:00 Pasta Party 2 Storms Pakhus, Odense

 

Thursday, July 12th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Training   07:30 10:30 Swim Practice Open Air Pool (Friluftsbadet), Odense
Training   08:00 11:00 Track and field University, Odense
Expo   11:00 17:00 Expo Open King's Garden, Odense
Aquathlon AG/Para 11:00   Aquathlon AG/Para Athletes shuttle to Middelfart Odense --> Middelfart
Aquabike/LD AG/Open Race/Para 12:00 16:00 Aquabike /LD Registration/package pick-up King's Garden, Odense
Aquathlon Elite/U23/Junior 13:00   Elite/U23/Junior Athletes shuttle to Middelfart Odense
Aquathlon Para 13:00 13:45 Para Athletes Transition zone check in Middelfart Marina
Aquathlon AG/Open Race 13:00 14:15 AG/Open Race Athletes Transition zone check in Middelfart Marina
Aquathlon Para 14:00   Para Athletes Waves Start Middelfart Marina
Aquathlon Elite/U23/Junior 14:15 15:15 Elite/U23/Junior Athletes' Lounge check in Middelfart
Parallel events   13:00 17:00 Train Smarter Multisportlap (Workshops and seminars) Odense Katedralskole, Odense
Aquathlon AG 14:30   AG Athletes Waves Start Middelfart Marina
Aquathlon Elite/U23/Junior 14:45 15:30 Elite/U23/Junior Transition zone check in Middelfart Marina
Training   15:00 18:00 Track and field University, Odense
Aquathlon Open Race 15:00 16:15 Open Race Transition zone check in Middelfart Marina
Aquathlon Elite/U23/Junior 15:45   Elite/U23/Junior Men Start Middelfart Marina
Aquathlon Elite/U23/Junior 15:50   Elite/U23/Junior Women Start Middelfart Marina
Aquathlon Open Race 16:30   Open Race Start Middelfart Marina
Aquathlon All 17:15   Medal Ceremonies – All Middelfart Marina
Aquathlon AG/Open Race 17:45   Run cut-off  
Aquathlon   18:30 19:30 All Athletes shuttle to Odense Middelfart --> Odense
Parallel events   18:00   Thursday Concert King's Garden, Odense

 

Friday, July 13th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Training   07:30 10:30 Swim Practice Open Air Pool (Friluftsbadet), Odense
Training   08:00 11:00 Track and field University, Odense
Aquabike/LD AG/Open/Para 10:00 11:00 Team Managers Briefing Odense Katedralskole, Odense
Aquabike/LD Elite 11:00 12:00 Elite LD Briefing Odense Katedralskole, Odense
Expo   11:00 17:00 EXPO Open King's Garden, Odense
Aquabike/LD AG/Open/Para 12:00 16:00 Registration/package pick up King's Garden, Odense
Aquabike/LD AG/Open/Para 12:00 13:00 AG/Open Race Athletes Briefing Group A Odense Katedralskole, Odense
Aquabike/LD AG/Open 13:00 14:00 AG/Opem Race Athletes Briefing Group B Odense Katedralskole, Odense
Aquabike/LD All athletes 12:30 15:30 Bike Check in Odense Harbour
Aquabike/LD   13:00 15:00 Swim Course Training Odense Harbour
Traning   15:00 18:00 Track and field University, Odense

 

Saturday, July 14th, 2018

Type Category Start End Activity Venue
Aquabike/LD Elite/Para 05:50 06:50 Elite/Para Transition Check in – NO BIKE CHECK IN Odense Harbour
Aquabike/LD AG/Open Race 05:50 07:15 AG/Open Race Transition Check in – NO BIKE CHECK IN Odense Habour
LD Elite 07:00   Elite LD Start Odense Harbour
LD Para 07:15   Para LD Start Odense Harbour
LD AG 07:25   AG LD Waves Start Odense Harbour
Aquabike AG 07:40   AG Aquabike Waves Start Odense Harbour
Aquabike/LD Open Race 08:00   Aquabike + LD Open Race Start Odense Harbour
Expo   11:00 21:00 Expo Open King's Garden, Odense
Aquabike/LD AG/Open Race 15:00   AG/Open Aquabike + LD Bike cut off  
Aquabike/LD AG/Open Race 19:30   AG/Open LD run cut off  
Parallel Events   19:30   Closing Ceremony King's Garden, Odense
Parallel Events   19:45   Entertainment with the Hans Christian Andersen performance group King's Garden, Odense
Long Distance   20:00   Medal Ceremony – LD Triathlon Elite King's Garden, Odense
Long Distance   20:15   Medal Ceremony – LD Triathlon AG/Para King's Garden, Odense
Parallel Events   21:00   Entertainment with the Hans Christian Andersen performance group King's Garden, Odense
Aquabike   21:15   Medal Ceremony – Aquabike AG King's Garden, Odense
Parallel Events   21:45   Medal Ceremony – Multisport Legends King's Garden, Odense
Parallel Events   22:00   Pontevedra 2019 Multisport Festival Handover King's Garden, Odense